Třídní weby s Googlem

Vážené kolegyně a vážení kolegové,
tyto materiály jsem připravil ryze pro potřebu učitelů ZŠ Šromotovo, kteří projevili zájem o rozběhnutí třídních webů na 1.stupni.

Jak setkání proběhne?

 1. Stručná charakteristika Google služeb
 2. Ukázka řešení s využitím Google Webů
 3. Praktické cvičení s osmi úkoly
 4. Možnosti vzdělávání s využitím JSI


Online aplikace a hlavní služby Google

Nejprve stručné vysvětlení pojmu online aplikace. Zjednodušeně řečeno, jedná se o programy, které se ovládají prostřednictvím internetového prohlížeče. Tvůrci takových řešení pak poskytují zákazníkům software jako službu (vysvětlení pojmu na Wikipedii).

Google jako nejznámější zástupce poskytovatele softwaru jako služby

Google weby jako nástroj pro třídní weby

... opět úvodem ukázkové video (opět v angličtině)

Ukázky užití Google Sites (Google webů) v českém školství

Praktické cvičení

 1. Přejděte na stránku Seznamy třídních webů, přečtěte si úvodní pokyny a přihlaste se na web své třídy.
 2. Na svém webu třídy najděte v levé nabídce odkaz Naše domácí úkoly. V něm si přečtěte záznam Novinky ve třídě a postupujte podle pokynů.
 3. Našich domácích úkolech máte pokyn pro vytvoření nové stránky a vložení alba fotek  nebo videa. Využijte tento návod pro vytvoření nové stránky a vložení alba a/nebo videa.
  Po splnění tohoto úkolu zavřete přebytečná okna či záložky.
 4. Pomocí levé nabídky přejděte na stránku Klasifikační řád.  Pomocí odkazu pod dokumentem Otevřít Klasifikační řád školy si otevřete dokument k úpravám. Doplňte libovolný text, změny uložte a okno s textem zavřete.
  Jakmile tak učiníte, přejděte zpět na třídní web na stránku Klasifikační řád a aktualizujte stránku (například využijte klávesu F5). V daném místě by se měly objevit změny v textu, které jste provedli - zkontrolujte si, zda je vidět i v jiném třídním webu. 
 5. Přejděte na stránku Škola informuje.
  Nejprve si všimněte, že v prostředním sloupci najdete výpis aktualit z oficiálního webu školy. V pravém sloupci se pak objevují aktuality ze všech tříd (měla by tam být i vaše aktualita, kterou jste vložili v úkolu 2).
 6. Zůstaňte ve stránce Škola informuje a soustřeďte se na kalendář v levém sloupci. V pravém dolním rohu kalendáře máte logo "Google kalendář". Jakmile na něj klepnete, otevře se váš kalendář s dialogovým oknem - v něm zvolte Ano, přidat tento kalendář. Vaším úkolem je do aktuálního týdne vložit novou veřejnou událost - POZOR, ve výběrovém seznamu s názvem Kalendář musí být položka Oficiální kalendář školy! 
  Jakmile tak učiníte, zavřete kalendář, přejděte zpět na třídní web na stránku Škola informuje a aktualizujte stránku (F5). V daném místě by se měla objevit vámi vložená událost - zkontrolujte si, zda je vidět i v jiném třídním webu.
 7. Přejděte na stránku Výukové materiály. Pokuste se na tuto stránku nahrát nějaký váš výukový materiál (nejlépe dokument ve Wordu neb prezentaci v PowerPointu).
  Nakonec se vraťte na Domovskou stránku a pokuste si vybavit, co vše se na úvodní stránce změnilo než jste začali pracovat na těchto úkolech.
 8. Máte-li hotovo, můžete pomoci ostatním s vypracováním úkolů.

Jednota školských informatiků podporuje vzdělávání v Googlu 

Podřízené stránky (1): Seznamy třídních webů